Ekonomi

Avrupalı ​​yatırımcılara yakın işbirliği çağrısı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin Belçika’nın başkenti Brüksel’deki TOBB Brüksel Temsilciliği’nde ortak düzenlediği Türkiye Asırlık Yatırım Resepsiyonu’nda konuştu. Kacır burada yaptığı konuşmada Avrupalı ​​yatırımcılara Türkiye’de yatırım yapma çağrısında bulundu.

Kacır, Brüksel’deki temasları kapsamında AB Komisyonu’nun Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Iliana Ivanova, Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ve AB Komisyonu’ndan Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile de görüşmelerde bulunduğunu belirtti. İç Pazar Thierry Breton, “AB Komisyonu’nun 3 üyesiyle “Görüşmelerimizde mevkidaşlarımız Türkiye’nin Gümrük Birliği’ndeki vazgeçilmez rolünü yinelediler” dedi.

“AB’ye katkı sağlıyoruz”

Kacır, bilim, teknoloji ve inovasyon alanlarında güçlü iş birliğini daha da geliştirecek mekanizmaları da ele aldıklarını belirterek, “Her iki taraf da Türk şirketlerinin AB değer zincirlerinin bir parçası olduğu ve Türkiye’nin rekabet gücüne katkı sağladığı konusunda hemfikir” AB ekonomisinin.”

Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin Avrupa’nın yıldızı olarak tanımlandığını ve bunu Türkiye’nin potansiyeline inanan ve güvenen yatırımcılarla birlikte başardıklarını vurgulayan Kacır, Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırım için rekabet eden diğer bölge ülkelerinden olumlu yönde farklılaştığını söyledi.

Türkiye’ye gelen yabancı sermayenin neredeyse 2/3’ünün Avrupa’dan geldiğini hatırlatan Kacır, “İhracatımızın yüzde 40’ını AB ülkeleri oluşturuyor. İlk 10 ihracat noktamızın 5’i AB üyesi ülkeler. Avrupalı ​​yatırımcıların da bunda önemli rolü var. Türkiye’nin başarı öyküsü.” “Rol oynadığı açık. Türkiye, Avrupa değer zincirine güçlü bir şekilde bağlı. Türk Yüzyılına yeni başarı öyküleri yazmak için sizlerle yakın işbirliği içinde çalışmaya devam etmeye hazırız” dedi.

AB’ye Gümrük Birliği ve vize serbestisi mesajı

Gümrük Birliği güncellemesinin hem Türkiye’ye hem de Avrupa Birliği’ne (AB) fayda sağlayacağını belirten Kacır, Türkiye’nin vize serbestisi konusunda daha adil bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini kaydetti. Kacır, “Nasıl ki ürünlerin serbest dolaşımından bahsediyorsak, bu ürünleri taşıyan araçların ve bu araçları kullanan kişilerin de serbest dolaşımını sağlamamız gerekiyor.

Önümüzdeki dönemde Gümrük Birliği konusunda tüm dijital alanları kapsayacak önemli adımlar atmamız gerekiyor. “Gümrük Birliği revizyonu bu anlamda hem Türkiye’ye hem de AB’ye fayda sağlayacak” dedi. Vize serbestliğine ilişkin Kacır, “Vize serbestisi artık milletimizin önemli bir beklentisidir. Türkiye’nin bu konuda daha adil yaklaşması gerekir. Bunu AB’deki paydaşlarımızdan da bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu