Haber

Slovenya’da Sel: Hasar 500 Milyon Euroyu Geçebilir

Slovenya Başbakanı Robert Golob, ülkede meydana gelen son sellerin yol açtığı hasarın 500 milyon avroyu geçebileceğini söyledi.

Selin ardından yerel basına açıklamalarda bulunan Golob, selin ülkenin batı, kuzey ve orta kesimlerinde verdiği zararın 500 milyon avroyu geçebileceğini belirtti.

Golob, “Slovenya tarihinin en kötü doğal afetiyle karşı karşıya ve ülkenin üçte ikisi sel baskınlarından etkileniyor.” helikopter ve teknelerle tahliye edildi.

Sloven ordusu kurtarma çalışmalarına katıldı

Sloven Haber Ajansı’nın (STA) haberine göre çok sayıda araç sular altında kalırken, ülkede sel nedeniyle bazı ana yollar kapandı ve çok sayıda köprü çöktü.

Bölgedeki kurtarma çalışmalarına katılan Sloven ordusu, kuzeyde ulaşımın tamamen kesildiği bölgelere ulaştı.

Yerel basında yer alan haberlerde, selde 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ülkedeki yabancılara uyarı

Slovenya Çevre Ajansı’ndan dün yapılan açıklamada, şiddetli yağışların yurdun batı, doğu ve orta kesimlerinde sele yol açtığı ve yağışların etkisini sürdürmesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, başkent Ljubljana’nın kuzeyinde şiddetli yağışlar nedeniyle “olağanüstü hal” ilan edildiğine de dikkat çekilirken, vatandaşlara evlerinden çıkmamaları uyarısı yapıldı.

Slovenya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı, eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bugün Slovenya’da ‘Ulusal Selle Mücadele Eylem Planı’ devreye girmiştir. Slovenya’daki büyükelçiliklerden vatandaşlarını düzenli olarak bilgilendirmelerini istedik. iletişim kanalları aracılığıyla ülkedeki durum hakkında.” açıklamalar yapıldı.

Paylaşımda ayrıca, “Slovenya’daki yabancı vatandaşların, özellikle nehirlerin ve diğer su kütlelerinin yakınındaki riskli bölgeleri derhal terk etmeleri gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Slovenya’ya seyahat etmeyi planlayan herkesin, ülkedeki ve bölgedeki durumu düzenli olarak kontrol etmesi tavsiye ediliyor. ” terimler kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu